Ana içeriğe atla

Majoris

Aslında ne kadar önemsizsin şu koca dünyada. Yıldızlara bak. Ne kadar küçük gözüküyorlar, değil mi? Değil! Çok büyükler! En büyük yıldızın adını biliyor musun? VY Canis Majoris. Güneşin yanında dünya ne kadar küçük kalıyorsa, güneş de o yıldızın yanında o kadar küçük kalıyor. Hatta daha da küçük! Ve sen küçücük dünyanın içindeki küçücük bir insansın. Bir de bu yıldız bilinen en büyük yıldız, daha da büyük yıldızlar var olabilir. Düşün. Evrene oranla boyutun o kadar küçük ki ve evren için o kadar önemsizsin ki… Dünyada da önemsizsin. O kadar bilim adamı, doktor, mimar, yönetici, sanatçı, ünlü varken seni kim fark edebilir ki? Sen küçük ve önemsizsin. Hiçbir yararın dokunmuyor, zararın da yok. Fark edilmek istiyorsan farklı olmak zorundasın. Yine de ne kadar o saydığım mesleklerden biri de olsan yine küçük ve önemsiz olacaksın. Aslında hepimiz öyleyiz. Peki, neden duygularımızı bu kadar büyütüyoruz? Neden en ufak tartışmaları büyütüp küskünlükler yaratıyoruz. Koca evrende bir noktadan daha küçüğüz peki o halde neden kendimizi güzel bir tabloymuşuz gibi büyütüyoruz. Düşünün bir nokta bile değiliz. Biz olmasak da olur. Kendimizi ne kadar önemli ya da büyük gördüğümüz önemli değil, gerçekler ortada.
İşte bu yüzden benim en sevdiğim yıldız VY Canis Majoris. Evrende ne kadar küçük bir yer kapladığımı, ne kadar küçük olduğumu ve ben olmasam da yaşanılacağı için doğru dürüst yaşamam gerektiğini hatırlatıyor bana. 


NOT: Bu yazıyı yazdıktan sonra artık bilinen en büyük yıldızın başka bir yıldız olduğunu öğrendim. Adı da Nml Cygni ama benim favorim değişmedi. O yüzden yazıyı bozmak istemedim. Hem şu ada bakın ne kadar güzel VY Canis Majoris. Ama Nml Cygni’nin hiçbir özelliği şiirselliği yok. Her neyse yine de ha o yıldız ha bu yıldız ne fark eder ki? Yazının içeriğini değiştirmiyor.

VY CANIS MAJORIS HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ:
  • VY Canis Majoris'in içini doldurmak için 7.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 (7 Desilyon)'dan fazla Dünya gerekir.
  • Yarıçapı için üst limit olan 2,100 güneş yarıçapını kabul edersek, ışığın yıldızın yüzeyinde tam bir tur atması için 8 saat gerekir; bu süre Güneş'te 14.5 saniyedir.
  •  Dünya'dan yaklaşık 3,840 ışık yılı uzaktadır.
  • Boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için, eğer VY Canis Majoris'i Güneş'in yerine koyarsak VY CMa yaklaşık Satürn'ün yörüngesine kadar bir alan kaplar.
Kaynak: Tabi ki vikipedi :)
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kimse Gök Kuşağı Yerine Yıldırım İstemez

Bir sonbahar günü, hava kara bulutlar tarafından işgal altına alınmışken, herkes sararıp dalından kopmuş yaprakların üzerinden geçip, bundan nedensizce zevk alırken bir kız bankta oturmuş, gözlerini yere dikmişti. Düşünceli görünüyordu. İnsanlar onun yaşındaki bir kızın tek başına oturuyor oluşuna aldırmıyordu. Kızın üzgün surat ifadesini ise görmüyorlardı bile. Herkes kendi halindeydi.  Birazdan yağmur yağacağını belirten bir şimşek çaktı, kız başını kaldırıp gökyüzüne baktı, sonra yine eğdi. Yaşadıklarını düşündü, yaşayamadıklarını düşündü. Rüzgar esti, kızın saçları uçuştu, yerdeki kurumuş yapraklar kımıldadı. Tüm yaşamını düşündü, yaşam amacını düşündü, mutsuz olmasının sebebini düşündü ve her küçük kızın kendisi gibi bunları düşünüp düşünmediğini...  Bir şimşek daha çaktı. Kız kafasını kaldırıp etrafına baktığında çoğu kişinin gitmiş, geri kalanların ise gitmek üzere olduklarını gördü. Kız gülümsedi; bu özlem dolu bir gülüştü. Yaşayamadığı bir şeye duyulan özlem... Şim…

"Kendine Ait Bir Oda" Yorumu

Ben, “Kendine Ait Bir Oda”ya başladığımda bu kitabı bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Hatta beğenip beğenmeyeceğim hakkında bir düşünceye dahi sahip değildim. Virginia Woolf’u sevdiğim için almıştım. Kadının cümleleri harika! Virginia Woolf kesinlikle benim onun için yazdığım bu cümleleri hak etmiyor. Ona layık olan cümleleri çoğu insan kuramayacağı için rahatım ama. Bu kadar iyi bir yazar olması bizim değil, onun suçu.
Daha ilk cümleden sizi kitaba çekiyor, Woolf. Kesinlikle ilk on, elli ya da yüz sayfası sıkıcı, devamı sizi heyecanlandıran kitaplardan değil “Kendine Ait Bir Oda”. Her sayfayı, her cümleyi dikkatle okuyacağınız, belki de aklınıza yerleştirmek için bir cümlesini defalarca kez okuyacağınız bir kitap. Daha önce de olmuştu tekrardan okumak istediğim kitaplar ama üzerinden zaman geçtikten sonra istemiştim ben bunu. Ama “Kendine Ait Bir Oda”yı okurken bile başa dönüp tekrar okumak istedim. Bitirdiğimde de bu fikrim değişmedi.
Kitap Kadın ve Kurmaca üzerine yazılmış. Altı …

İstiyorum...

Siyah boşluğu süsleyen yıldızlara dokunmak istiyorum bu gece nedenini bilmezcesine. Sadece istiyorum, istediğimi almak istiyorum. Belki bir numara ben olmak istiyorum, belki de sadece nedensizce istiyorum. Ne önemi var ki, ben sadece istiyorum?  Maviliklerde uçmak istiyorum, uçarken bana göz kırpan güneşe el sallamak istiyorum. Rüzgârı hissetmek, özgür olduğumu bilmek istiyorum. Kuşlarla arkadaşlıklar kurmak, ağaçların dalına konabilmek istiyorum.  Yeşilliklerde koşmak istiyorum, ayaklarım yorulana kadar. Sonra kendimi yere atıp taze havayı içime çekmek… Doğayı hissetmek istiyorum, hayvanları sevmek ve onlarla konuşabilmek istiyorum.  Kahverengi bir kediyi sevebilmek istiyorum,  ona bakabilmek. Adını da ben koymak istiyorum; onu sahiplenmeyi de onu beslemeyi de… Her gün miyavlasın istiyorum, varlığını hissettirsin…  En kırmızısından bir gül koparmak istiyorum bahçeden, ellerime dikenleri batmadan. Onu bir vazonun içine koyup odama yerleştirmek… Odamı süslesin istiyorum, ona…